Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?
Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?

Oczepiny i atrakcje na weselu

Wesele z tradycyjnymi oczepinami, czy z nowoczesną atrakcją?

Pierwszą zasadą, którą kieruję moje Pary Młode jest to, że Dzień ślubu i wesela jest Waszą uroczystością. To Wy jesteście najważniejsi i to Wy powinniście się w tym dniu czuć się wyjątkowo komfortowo.

Z drugiej strony rozumiem doskonale dylemat Pary Młodej, która stawia zabawę gości i oczekiwania najbliższej rodziny ponad swoje. Tradycja w domach rodzinnych jest bardzo ważna, dlatego niektóre punkty uroczystości weselnej są tymi wyczekiwanymi, nie do pominięcia.

Jedną z tradycji weselnych jest kumulacyjny moment oczepin.

To jeden z punktów, na które czekają goście weselni, a szczególnie osoby starsze, dla których północ i moment oczepin jest również czasem na opuszczenie zabawy.

 

Skąd wzięła się tradycja oczepin?

Oczepiny, przebabiny, czepiny – to zwyczaj, który zakorzenił się w tradycji słowiańskiego ludu i do dziś jest momentem kulminacyjnym polskich wesel.

W dawnych czasach tradycja oznaczała, że o północy z głowy młodej małżonki zdjęty został wianek a na jego miejsce świeżo upieczona małżonka otrzymywała tradycyjny czepiec. Panna Młoda miała wtedy również obcinany warkocz. Rytuał ten symbolizował przejście ze stanu wolnego ( panieńskiego) w stan mężatki. Dowiedz się więcej o rytuałach na ślub humanistyczny.

 

wedding planner katowice
Fot. KAMA Weddings. Oczepiny na wesele.

 

Jak oczepiny wyglądają dziś?

Dawniej i dziś oczepiny odbywały się o tej samej godzinie. Północ była i jest często wyczekiwana przez Parę Młodą i jej gości. Oczepiny jednak dziś nie kojarzą się jedynie z rytuałem i „sztywną” tradycją, ale przede wszystkim z zabawą, która rozluźnia weselną imprezę. Jedną z zabaw dawniej było improwizowanie Panny Młodej o niechęci oddania wianka lub welonu. Zabawa dosłownie ustawiona, przez Parę Młodą, a szczególnie przez Pannę Młodą.

Dzisiaj oczepiny nie mają takiej zasadniczej formy. Są bardziej współczesne, chociaż sporo zachowują z wcześniejszej tradycji. Współczesnym elementem jest przyłączenie się samego Pana Młodego do oczepin. On również pozbywa się ważnego elementu swojej garderoby np. muszki lub krawatu. Do zabaw oczepinowych zapraszane są panny i kawalerowie, którzy bawią się z Państwem Młodym na ich weselu.

 

wedding planner katowice
Fot. D&D Photographers. Zabawy na oczepiny weselne.

 

Jak w dzisiejszych czasach przeprowadzane są oczepiny na weselu?

Najczęściej spotykane jest usadzenie Panny Młodej na krzesełku w otoczeniu panien. Welon odczepia druhna lub Pan Młody z zakrytymi oczami. Jeżeli Pan Młody lub druhna odepnie welon, to wówczas Panna Młoda rzuca za siebie welon lub zastępczy bukiet ślubny, który łapie szczęśliwa panna. Według przesądu, panna która złapie welon, w przeciągu roku sama stanie na ślubnym kobiercu.

Taką samą praktykę oczepin wykonuje się dla Pana Młodego. Kawaler, który złapie rzucaną przez Pana Młodego muszkę lub krawat, również może liczyć na ślubny kobierec w nadchodzącym nowym roku.

Para, która złapała welon i muszkę staje się nową Parą Młodą. Jako Nowa Młoda Para, tańczą również swój pierwszy taniec. W swojej karierze wedding plannerki zapamiętałam dwie pary Młode, które właśnie w taki sposób poznały się i dziś są szczęśliwą rodziną.

Oczepiny to również czas, kiedy starsze osoby pozwalają sobie opuścić wesele Państwa Młodych bowiem po oczepinach rozpoczyna się szaleństwo na parkiecie do białego rana a wszystkie najbardziej ważne i spektakularne momenty uroczystości miały miejsce wcześniej.

Nie wszystkie Pary Młode chcą akcentować tradycję oczepin. Są ku temu różne względy. Jednym z nich jest odejście od tradycji i zastąpienie jej nowoczesnym trendem. Ponieważ coraz częściej spotyka się Pary Młode, z których jedna połówka jest spoza Polski, to również one chcą pominąć oczepiny, które dla rodziny obcokrajowców są nieznane. Często Pary Młode chcą zaakcentować w inny sposób moment o północy i pytają się, co mogą zaproponować jako alternatywę gościom weselnym. Mam zawsze kilka pomysłów, którymi chętnie się podzielę.

 

wedding planner katowice
Fot. KAMA Weddings. Odcinanie wstążek na oczepiny.

 

Alternatywy dla oczepin.

Ponieważ goście zazwyczaj oczekują momentu oczepin, warto wcześniej poinformować ich, że zamiast oczepin planujecie inny akcent lub atrakcję weselną.

Jeżeli współpracujecie z konsultantką ślubną, to otrzymacie od niej scenariusz dnia ślubu i agendę dla gości weselnych. Możecie skorzystać i przesłać ją do gości weselnych, aby uniknąć zaskoczenia brakiem tradycyjnych oczepin. Unikniecie w ten sposób zaskoczenia i wielu pytań.

 

  • Spektakularny tort weselny w połączeniu z podziękowaniem dla rodziców.

Jeżeli Para Młoda ma zamówiony piękny tort, to można zamiast tradycyjnych oczepin wykonać prezentację dzieła w połączeniu z podziękowaniem dla rodziców. Moment zachwytu i wzruszenia bliskich będzie pięknym ukoronowaniem i zakończeniem pewnego etapu wesela, w którym przeplata się mnóstwo ważnych elementów.

Ta alternatywa jest spokojna i elegancka. Goście weselni mają szansę wyciszyć się przed kolejną dawką tańca na parkiecie.

 

[wedding planner katowice
Fot. Anna Kokoszka. Tort weselny podany w ogrodzie.

 

  • Atrakcja weselna w formie fajerwerków.

Jeżeli jesteście Parą Młodą, która lubi spektakularne atrakcje, to fajerwerki będą jak najbardziej jedną z tych atrakcji, gdzie goście weselni z chęcią spojrzą w niebo. Widowiskowe, kolorowe niebo rozświetlone tysiącem iskier zapadnie w pamięci na długo gościom weselnym i Parze Młodej.

Pole do popisu będzie miał również fotograf i filmowiec, którzy uwiecznią ten moment na Waszych fotografiach weselnych. Czarne niebo w rozbłysku różnokolorowych fajerwerków to atrakcja weselna, która zawsze wzbudza zachwyt.

Pamiętajcie jednak, że najczęściej pokaz fajerwerków może być zorganizowany najpóźniej o godz. 22.00 (z uwagi na obowiązującą „ciszę nocną”).

 

  • Taniec z ogniem.

Atrakcja weselna tancerzy z ogniem to show, którym Para Młoda zaskoczy niemalże każdego gościa weselnego. Pokaz taneczny na żywo w całkowitym mroku dodaje pikanterii uroczystości. Efekty ogniowe w połączeniu z dynamiczną muzyką kończone są zazwyczaj odpaleniem przez Parę Młodą serca lub napisu z ich imionami. Przy tej atrakcji weselnej goście od najmłodszych do najstarszych nie będą się nudzili.

Zanim podejmiecie decyzję o atrakcji weselnej Fire Show, koniecznie poinformujcie o tym miejsce weselne. Dla takiej atrakcji musi być wyznaczone odpowiednie miejsce w plenerze.

Pary Młode obawiają się, że atrakcja weselna z ogniem, może nie dojść do skutku, jeżeli zacznie padać deszcz. Jeżeli korzystacie z konsultacji wedding plannerki, to dopilnuje dla Was wyboru firmy z tancerzami, która ma alternatywę w razie deszczu. Jedną z nich jest nowoczesny i bardzo spektakularny pokaz ligtshow lub pokaz laserowy.

Fotograf i filmowiec będą mieli cudowny materiał na Wasze ślubne fotografie i reportaże.

Zanim wybierzecie konkretnego usługodawcę, warto sprawdzić opinię o nim. Pary Młode, które korzystają z wedding plannerki, mogą być spokojne, ponieważ każda z nas ma sprawdzoną bazę wykonawców dla swoich Par Młodych.

 

wedding planner katowice
Fot. Joński. Taniec z ogniem.

 

  • Zimne ognie.

Dla Par Młodych, które szukają spokojniejszej alternatywy na zaakcentowanie oczepin jest dość popularny pokaz zimnych ogni.

Iskierki tworzą romantyczny klimat, skupiając wszystkich gości w jednym czasie. Warto zaopatrzyć się w dłuższe zimne ognie, tak żeby fotograf mógł uwieńczyć chwile na zdjęciach weselnych. Drugą zaletą istotną dla Pary Młodej może być fakt, że zimne ognie to również niewielki nakład finansowy.

 

wedding planner katowice
For. Anna Kokoszka. Zimne ognie na weselu.
wedding planner katowice
Fot. Łukasz Gromolak. Zimne ognie na weselu.

 

  • Pokaz barmański.

Jeżeli macie wynajętego barmana na czas przyjęcia weselnego, to moment oczepin możecie zaakcentować pokazem barmańskim. Show polega na pokazie przyrządzania drinków z jednoczesnym wykonywaniem żonglerki butelkami oraz szejkerami.

Oczywiście należy wcześniej ustalić wszystkie szczegóły z barmanem.

 

wedding planner katowice
Fot. Pieczko & Pietras. Pokaz barmański na oczepiny.

 

 

Poza wymienionymi atrakcjami, może Was zainteresować: występ artystyczny na scenie, pokaz filmowy – szczególnie ciekawy będzie film z dnia ślubu przygotowany w ramach usługi Same Day Edit, sprawdźcie efekt jaki uzyskaliśmy na weselu Agnieszki i Macieja, pokaz zdjęć, pokaz tańca, wykonanie pierwszego tańca po raz kolejny.

 

wedding planner katowice
Fot. Szymon Olma. Atrakcje weselne 2024.
wedding-planner-katowice-(7).jpg
Fot. KAMA Weddings. Zabawy na oczepiny.

 

 

Mam nadzieję, że odnajdziecie tutaj atrakcję, którą będziecie mogli zastąpić moment oczepin. A może jednak postawicie na tradycję?

Niezależnie od wyboru, życzymy Wam niezapomnianego Dnia Ślubu.