Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?
Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?

Ślub humanistyczny, ślub symboliczny

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to symboliczna ceremonia zaślubin, która w świetle polskiego prawa, nie pociąga za sobą skutków prawnych ale za to jest … niezwykle osobistą i spersonalizowaną uroczystością, w czasie której Wy i Wasi bliscy przeżyjecie zaślubiny w wyjątkowy sposób. Ceremonia humanistyczna jest ograniczona jedynie wyobraźnią. Ślub humanistyczny to inaczej ślub personalizowany bo każdy element uroczystości, taki jak: miejsce, godzina, elementy składowe ceremonii i jej formuła – jest dokładnie taki o jakim marzycie.

Na czym polega ślub symboliczny?

Ślub symboliczny to właściwie szersze pojęcie niż ślub humanistyczny. Ślub symboliczny czy inaczej nieformalny ślub może przybrać różnorodną postać. Jedną z tych postaci jest ślub humanistyczny, który z założenia odwołuje się do wartości humanistycznych takich jak np. godność, szczęście i rozwój człowieka. Tego rodzaju ślub symboliczny, niesie za sobą wyższe idee.

Innymi rodzajami ślubu symbolicznego są:

 • ślub uniwersalny, który nie musi odnosić się do wartości filozofii humanistycznej ale oczywiście może niektóre z nich zawierać. Scenariusz tego rodzaju ślubu symbolicznego, z reguły oparty jest o takie wartości jak miłość, przyjaźń, wzajemne zaufanie. Najczęściej przybiera formę ślubu romantycznego.
 • ślub stylizowany to doskonałe rozwiązanie, dla Par marzących o ceremonii odzwierciedlającej ich wspólną pasję, ukazującej ich styl życia. To ślub stylizowany na śluby np.: z danej epoki, ślub z motywem filmowym, w stylu lat 20, 50 czy 90 itp. A także ślub formalny – stylizowany na uroczystość urzędową.
 • ślub łączony to uroczystość symboliczna stanowiąca uzupełnienie ślubu cywilnego (prowadzonego przez urzędnika) lub ślubu wyznaniowego (prowadzonego przez duchownego).

Organizowane i prowadzone przez nas śluby symboliczne nie są zamykane w żadne ramy. Nie ma znaczenia fakt, że dziś nie wiecie na jaki rodzaj ślubu zdecydować się. Każda ceremonia jest personalizowana i finalnie nie ma znaczenia czy zakwalifikowalibyśmy ją jako ślub humanistyczny czy uniwersalny. Wasza ceremonia będzie jedyną w swoim rodzaju i właśnie dlatego najbardziej lubimy określenie: ślub personalizowany.

Dla kogo jest ślub humanistyczny?

Dla wszystkich, którzy marzą o ceremonii zaślubin odwołującej się do emocji zamiast do praw i obowiązków małżeńskich. Dla osób chcących pokreślić wagę wydarzenia jakim jest ślub i przeżyć to niezwykłe wydarzenie wspólnie z bliskimi. Ceremonie symboliczne wydobywają piękno chwili, w której kochający się i szanujący ludzie, decydują się na wspólne życie, z jednej strony - na połączenie dwóch odrębnych do tej pory światów ale z drugiej strony - na dzieleniu wspólnego świata.

Ceremonia humanistyczna jest doskonałą alternatywą dla osób:

 • chcących uzupełnić ślub cywilny (prowadzony przez urzędnika) albo wyznaniowy (prowadzony przez duchownego), nadając tym samym indywidualnego charakteru całej ceremonii,
 • chcących zastąpić ślub cywilny lub wyznaniowy z powodu wszelkich problemów, które napotykają w ramach formalności przedślubnych,
 • planujących uroczystość międzynarodową (ponieważ ogranicza do minimum formalności przedślubne oraz daje możliwość prowadzenia zaślubin w kilku językach obcych),
 • zamieszkujących za granicą (gdzie zawarty został ślub cywilny) i organizujących wesele w Polsce
 • planujących ślub w terminie lub godzinie lub lokalizacji, które nie odpowiadają kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego albo duchownemu,
 • ze społeczności LGBT, które chciałaby podzielić się swoim szczęściem, ze swoimi bliskimi i w ich towarzystwie złożyć przysięgę ślubną,
 • chcących celebrować odnowienie przysięgi małżeńskiej,
 • przekładających wesele z powodu COVID -19, które wzięły już ślub cywilny (z reguły w towarzystwie jedynie świadków) i chcą ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi, wspólnie przeżyć ten najważniejszy moment dnia ślubu czyli ceremonię zaślubin.

Jaka powinna być przysięga na ślub humanistyczny?

Najważniejsze aby Wasza przysięga płynęła prosto z serca. Nie ma znaczenia czy będzie długa na 2 strony A4 czy zawarta w kilku wymownych słowach. Ważne abyście ją czuli. Przysięga może zostać odczytana lub powtórzona po prowadzącym ślub.

Z przyjemnością pomożemy Wam ubrać w słowa uczucia, którymi się darzycie.

Co zawiera scenariusz ślubu humanistycznego?

Scenariusz ślubu humanistycznego zawiera wszystkie te elementy, które są dla Was ważne. Ślub humanistyczny jako ceremonia personalizowana odzwierciedla Waszą ideę zaślubin. Wśród najczęściej wybieranych elementów znajdują się:

 • historia poznania pary młodej
 • indywidualne przysięgi małżeńskie
 • przemowa główna prowadzącego
 • wystąpienie/ przemowa osoby bliskiej
 • wymiana obrączek
 • dodatkowy rytuał ślubny
 • podpisanie aktu pamiątkowego
 • oprawa muzyczna ślubu

Ile czasu trwa ślub humanistyczny?

Ślub symboliczny z reguły trwa między 15 – 30 min., a jego długość uzależniona jest od finalnie wypracowanego scenariusza Waszego ślubu. Ślub międzynarodowy może trwać dłużej, z uwagi na tłumaczenie całości lub wybranych części ceremonii.

Kim jest Mistrz Ceremonii Ślubnej?

Mistrz Ceremonii Ślubnej zwany również celebrantem to osoba, która poprowadzi Wasz ślub symboliczny. Aby ceremonia przebiegła zgodnie z planem i wszelkimi założeniami, celebrant powinien być osobą odpowiednio przygotowaną. Wszyscy nasi celebranci są gruntownie przeszkoleni i certyfikowani przez Akademię Mistrzów Ceremonii Ślubnych.

Nasi celebranci ślubni prowadzą ceremonie w językach: angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, ukraińskim. W przypadku innych języków zapewniamy tłumacza na Wasz ślub.

Jaka jest cena za ślub humanistyczny?

Każda ceremonia wyceniana jest indywidualnie.

Aktualną ofertę znajdziecie na naszej stronie, poświęconej ślubom symbolicznym www.slubsymboliczny.pl.

SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ