Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?
Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?

Wedding planner i jego rola – co robi konsultant ślubny?

Tradycyjnie organizacją ślubu i wesela zajmowała się para młoda wspierana przez rodzinę. Jednak od kilku lat coraz częściej parom młodym przydaje się pomoc profesjonalisty, która okazuje się wręcz niezbędna osobom zapracowanym, na co dzień mieszkającym za granicą, planującym skomplikowany pod względem organizacyjnym i logistycznym ślub i wesele. Dzięki temu wszystkie kontakty do usługodawców może zastąpić jeden – do konsultanta ślubnego, inaczej zwanego wedding plannerem.

Wedding planner i jego rola – co robi konsultant ślubny??

Rola konsultanta ślubnego

Od wyboru daty ślubu aż do ostatniego momentu poprawin konsultant ślubny odciąża parę młodą od trudów organizacyjnych w takim stopniu, w jakim ona sobie tego życzy. Zadaniem wedding plannera może być przede wszystkim dobór miejsca na ślub i wesele, rezerwacja noclegów, rekomendacja specjalistów z branży ślubnej – muzyków, fotografa, florystów itp.

Doświadczony wedding planner dysponuje bazą sprawdzonych i godnych zaufania wykonawców, których poleca parze młodej. Konsultant ślubny pomaga również przy dopełnieniu formalności przedślubnych oraz poślubnych, przy rozliczeniach z usługodawcami.

Warto wiedzieć, że konsultant towarzyszy parze młodej także w dniu ślubu, pilnując, aby dzień ślubu przebiegał zgodnie z planem. Nawet największy profesjonalista nie może decydować jednak o wszystkim, gdyż uroczystość musi być dopasowana do upodobań przyszłych małżonków. Dlatego tak ważny jest kontakt z nimi – dobry konsultant ślubny to osoba, która potrafi słuchać i tak dobierać rozwiązania prezentowane parze młodej, aby spełniły one najskrytsze marzenia ślubne a do tego były odpowiednie pod względem założonego budżetu uroczystości.

Wymarzony wedding planner – jakie ma cechy?

W tym zawodzie znaczącą rolę gra kreatywność – wedding planner prezentuje parze młodej najciekawsze pomysły na wesele, przedstawiając im wiele oryginalnych pomysłów. Z uwagi na wielowątkowy charakter uroczystości a tym samym złożoność procesu organizacyjnego, najważniejsze u konsultanta ślubnego jest jednak opanowanie i odporność na stres, przed którym profesjonalista chroni parę młodą. To ważne zwłaszcza na ostatnim etapie przygotowań, kiedy przydaje się też empatia, niezbędna do uspokojenia przyszłych małżonków. Wynajmując wedding plannera, warto spytać go o prawo jazdy, ponieważ powinien być mobilny. Dobrze, jeśli konsultant umie porozumieć się z osobami obcojęzycznymi, szczególnie gdy ślub jest międzynarodowy.

Wymarzony wedding planner poza tym, że jest kreatywny również świetnie odnajduje się w tematach wymagających analitycznego myślenia. Konsultant ślubny pomaga także przy kwestiach formalnych, takich jak zawieranie umów, przygotowywanie aneksów oraz negocjowanie warunków realizacji usług. Wedding planner opracowuje i zarządza budżetem uroczystości aby od początku do końca para młoda miała bieżącą informacje o faktycznych kosztach uroczystości.

Świadomy wedding planner pracuje i udostępnia swoim parom młodym nowoczesne narzędzia, które wspomagają proces organizacyjny. Dobrym przykładem może być internetowy e-planner, za pomocą którego para młoda łatwo zmieni układ stołów, usadzenie gości oraz będzie miała wgląd w ważne dokumenty.

Jak poprawnie wybrać wedding plannera?

Wybór wedding plannera to niezwykle ważny etap organizacji ślubu i wesela. Konsultant ślubny to osoba, z którą para młoda spędza wiele miesięcy a czasem nawet ok 2 lat. Wedding planner ma niezwykle duży wpływ na to jak przebiegają wielomiesięczne przygotowania i jaki będzie finał tych przygotowań.

Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić jakie doświadczenie ma wedding planner. Pomocna przy tym będzie galeria prezentującą dotychczasowe realizacje oraz opinie par młodych, które zaufały konsultantowi. Profesjonalny wedding planner realizuje uroczystości w zróżnicowanym stylu, nie narzucając swoich preferencji a realizując plany i marzenia par młodych. Konsultant ślubny, któremu warto zaufać to osoba, która cieszy się dobrą opinią także wśród wykonawców usług ślubnych a ponadto aktywnie działa na rzecz branży ślubnej, np. poprzez członkostwo w Polskim Stowarzyszeniu Konsultantów Ślubnych.

Najbardziej doświadczeni wedding plannerzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w czasie specjalistycznych szkoleń, skierowanych do konsultantów ślubnych oraz koordynatorów weselnych.

Wybierając wedding planner warto również zwrócić uwagę, na to gdzie znajdują się biura agencji ślubnej aby zoptymalizować koszty dojazdów.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze jest spotkać się osobiście z konsultantem albo przynajmniej porozmawiać z nim przez telefon aby sprawdzić czy „nadajecie na tych samych falach”. Wedding planner to osoba, która staje się częścią ślubnych wspomnień, dlatego warto poświęcić czas i uwagę do tego aby dokonać optymalnego wyboru.