Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?
Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?

Papeteria ślubna na ślub i wesele

Tablica powitalna na ślub
Fot. Szymon Olma. Tablica powitalna.

Papeteria ślubna to jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych i stylistycznych oprawy Waszej uroczystości. Pełni zarówno funkcję stylistyczną ale także niezmiernie ważną – informacyjną.

To właśnie z zaproszeń ślubnych goście dowiedzą się o szczegółach dnia ślubu ale także o innych kwestiach organizacyjnych. Dla gości otrzymanie zaproszenia ślubnego, rozpoczyna proces przygotowań do Waszego wielkiego dnia.

Papeteria ślubna to nie tylko zaproszenia i winietki. Są to zdecydowanie najbardziej popularne elementy, jednak całość oprawy ślubno-weselnej zawiera znacznie większą ilość elementów, które chcemy Wam zaprezentować poniżej. Czy słyszeliście np. o Save the Date, winietkach bufetowych itp?

Organizacja ślubu i wesela zaczyna się od zaproszeń ślubnych?

Zaproszenie ślubne personalizowane
Fot. Szymon Olma. Zaproszenie ślubne w stylu romantycznym.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne a to właśnie zaproszenia ślubne, najczęściej jako pierwsze trafia do gości. Dlatego warto się postarać i zadbać o spójność stylistyczną papeterii zaczynając od zaproszeń. Zaproszenie ślubne powinno być dopasowane do stylu wesela. W Internecie znajdziecie mnóstwo szablonów, kształtów i formatów, które możecie zmieniać i dopasować do swojej wizji ślubnej. Wybrana papeteria powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów, ze szczególną dbałością i starannością.

Jedną z polecanych form przy wyborze papeterii ślubnej już na etapie wyboru zaproszeń, jest konsultacja z firmą, która specjalizuje się w personalizowanej papeterii ślubnej lub z konsultantem ślubnym.

Dobra firma graficzna może dla nas wykonać indywidualny, jedyny projekt papeterii ślubnej. Jeżeli stawiacie na oryginale pomysły, to jest to dla Was bardzo dobre rozwiązanie.

Konsultant ślubny opracuje z Wami szerszy zakres. Jeżeli zdecydujecie się na współpracę z nim już na początku organizacji ślubu, z pewnością żadna z podjętych decyzji nie będzie wypadkową, a będzie uzupełnieniem kolejnych kroków organizacji Waszego ślubu i wesela.

Save the Date

Wysłanie Save the Date zwanego również prośbą o rezerwację daty ślubu to tradycja, która przyszła do nas zza oceanu. Ten niezwykle praktyczny element papeterii ślubnej, zapewni Waszym gościom informację o ślubie z bardzo dużym wyprzedzeniem. Save the Date w przeciwieństwie do zaproszenia ślubnego, zawiera podstawowe informacje takie jak:

  • data ślubu (często jeszcze bez sprecyzowanej godziny),
  • imiona Pary Młodej,
  • informację, że formalne zaproszenie zawierające szczegóły organizacyjne, zostanie wysłane w późniejszym czasie (bliżej uroczystości).

Prośbę o rezerwację daty ślubu można również uzupełnić dodatkowymi informacji, o ile są już znane. Ideą Save the Date jest wysłanie informacji o dacie ślubu możliwie jak najwcześniej, kiedy jeszcze wiele tematów wymaga organizacji. Im wcześniej poinformujecie swoich gości o dacie ślubu tym większe szanse na to, że faktycznie będą mogli wziąć udział. Dzięki wcześniejszej informacji, goście mogą z odpowiednim wyprzedzeniem planować urlopy, wizyty na innych ślubach, na które również zostaną zaproszeni.

Z uwagi na fakt, że prośbą o rezerwację terminu ślubu, jest wysyłana z relatywnie dużym wyprzedzeniem, warto zadbać o jego uniwersalny styl. Świetnie sprawdzają się białe/ kremowe magnesy na lodówkę (koniecznie muszą być stylowe), z dodatkiem koloru złotego lub srebrnego albo obydwoma.

Ideą Save the Date jest wysłanie informacji o dacie ślubu możliwie jak najwcześniej

Winietki imienne

Winietki ułatwiają gościom ślubnym znalezienie swojego miejsca przy stole. Koniecznie przy ich wyborze należy zadbać, aby były czytelne i dobrane do spójnej całości z pozostałą papeterią ślubną np. zawieszkami na alkohol, lub planem stołów. Dzięki winietkom, goście weselni unikną chaosu przy wyborze miejsca.

Tradycyjna winietka to druk, jednak można znaleźć kilka alternatywnych form, które będą również ozdobą stołu gości np.: winietka z grawerem na szkle, imiona i nazwiska wycięte laserowo lub personalia grawerowane w drewnie.

Elegancką alternatywą winietki imiennej, jest jedna duża winietka, na której zapisane są imiona i nazwiska gości weselnych. Jedna duża winietka przyporządkowana jest do jednego stołu i może być wykorzystana również jako numer stołu.

Przy wyborze jednej winietki stołowej goście weselni wybierają samodzielnie swoje miejsce przy stole.

Winietki imienne dla gości
Fot. Szymon Olma. Winietka imienna w stylu romantycznym.

Winietki bufetowe

Jeśli na czas wesela zaplanowany jest bufet słodki i/lub zimny, warto zadbać o winietki opisujące poszczególne słodkości oraz potrawy. Dzięki temu goście będą świadomi tego czym się częstują (co jest szczególnie istotne dla osób z alergią i na dietach zdrowotnych).

Przy uroczystościach międzynarodowych, tego typu winietki są niezbędne.

Winietki imienne na wesele
Fot. Zuzanna Karetta. Winietka bufetowa na słodki stół.

Plan stołów

Decydując się na plan stołów należy pamiętać o tym, aby był widoczny i przykuwający uwagę naszych gości. Tablica z planem stołów powinna być duża i ulokowana w „główny miejscu” np. przy wejściu do sali weselnej.

Plan stołów jest koniecznym elementem kiedy na naszym przyjęciu weselnym będą 3 lub więcej stołów. Ma on praktyczne zadanie łatwego zlokalizowania miejsca siedzącego przy stole, dla Waszego gościa weselnego.

plan usadzenia gości przy stołach
Fot. Zuzanna Karetta. Plan stołów na lustrze.
plan stołów na wesele
Fot. Szymon Olma. Plan usadzenia gości na weselu.

Zastosować można dwa warianty planu stołów.

Pierwszym jest tablica jako gotowy wydruk z listą gości weselnych i informacją o numerze przyporządkowanego dla gościa stolika.

Drugą alternatywną opcją są kartoniki. Każdy kartonik to konkretny numer stolika. Jeden kartonik = jeden stolik. Ta opcja jest bardzo dobra w momencie, kiedy nie mamy pewności co do ostatecznego składu naszych gości weselnych. W razie zmiany ilości lub nazwisk przy danym stoliku, łatwiej wydrukować jeden kartonik, zamiast całej tablicy. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie planu stołów na lustrze, z ręczna kaligrafią.

Poza aspektem praktycznym sam plan stołów jest elegancką ozdobą. Bardzo często dekoratorki dobierają do ich ozdoby żywe kwiaty, spójne z pozostałą florystyką ślubną. Plan stołów jako sama tablica lub drukowane kartoniki, powinien zachować spójność z charakterem przyjęcia.

Plan stołów jako sama tablica lub drukowane kartoniki, powinien zachować spójność z charakterem przyjęcia

Numery stołów

W połączeniu z planem stołów, są przydatne szczególnie gdy na sali weselnej ulokowanych jest dużo stołów. Pozwolą wtedy one na szybkie zorientowanie się gości, gdzie zostały dla nich wybrane miejsca siedzące. Numerki są również ozdobą stołu weselnego. Mogą stanowić sam element dekoracji w postaci „ figurki”, lub być drukowanym elementem papeterii ślubnej. Drukowany kartonik pięknie wygląda w ramce kolorystycznie dobranej do całości weselnego zamysłu.

numery stołów na wesele
Fot. Szymon Olma. Numer stołu w ramce.

Karta menu weselnego

Menu weselne nie jest najpopularniejszym elementem na weselach. Nie powinno zabraknąć go jednak na eleganckich przyjęciach. Pięknie dobrane z pozostałą papeterią staje się wyrafinowanym elementem na uroczystości.

Prócz waloru elegancji, pełni również funkcję informacyjną. Podane są w nim godziny podawanych posiłków oraz wybrane przez Państwa Młodych serwowane potrawy.

Opcji przygotowania menu jest kilka. Pierwsza bardzo popularna, to karta ustawiona na stole. Należy pamiętać, że na stole 10- osobowym, należy zapewnić min. 2-3 karty. Im większy stół tym więcej kart. Jednym z rozwiązań jest ułożenie karty menu przy każdym nakryciu dla gości.

Jeżeli wśród naszych gości weselnych wybrane menu składa się z różnych potraw, ze względu np. na dietę, powinniśmy zadbać o indywidualne menu położone na zastawie dla każdego gościa. Tego typu menu może być przygotowane w spójności z pozostałą papeterią w formie karty jednostronicowej.

karty menu na wesele
Fot. Zuzanna Karetta. Menu weselne dla gości.

Zawieszki na alkohole

Elegancką alternatywą dla naklejek na alkohol są zawieszki na alkohol. Stanowią zapewne również element dekoracyjny, nawiązujący kolorystycznie do pozostałych elementów papeterii ślubnej.

Najpopularniejsze zawieszki to niewielkich rozmiarów karteczki, które mogą uzupełnione zostać spersonalizowanym tekstem. Czcionka zostanie dobrana spójnie do pozostałych tekstów na papeterii.

zawieszki na butelki na wesele
zawieszki na butelki na wesele
Fot. Zuzanna Karetta. Zawieszki na alkohol.

Menu koktajli

Zamawiając barmana przygotowującego koktajle, warto przygotować dla gości tablicę informacyjną z nazwami i składem koktajli. Na tablicy dodatkowo możemy umieścić informację o koktajlach niealkoholowych oraz alkoholach podawanych bez mieszania z innymi, jak np. whisky, piwo.

Tego typu tablica pełni dwie role: informacyjną ale też zapraszającą do baru. Zamiast jednej tablicy można przygotować menu w formie kart do ręki. Tak przygotowane menu koktajli ustawiamy na stołach gości i/lub na barze.

menu koktajli na wesele
Fot. Zuzanna Karetta. Menu koktajli alkoholowych.

Pakiet powitalny

Pakiet powitalny stanowi zbiór informacji organizacyjnych, niezbędnych dla gości weselnych. Aby Wasi goście czuli się komfortowo w nowym miejscu, pełna informacja o planowanym pobycie, ważne godziny np. wyjazdu na uroczystość zaślubin, jest elementem pozwalającym na to, aby niczego w tym ważnym dniu nie zostało pominięte. Pakiet powitalny ma formę drukowaną, spójną oczywiście z pozostałymi elementami papeterii ślubnej.

Tablice informacyjne

Jeżeli planujecie na Waszym weselu sporą dawkę atrakcji dla gości, a nie przygotowaliście Pakietu Powitalnego, to koniecznie zadbajcie o to, aby pojawiły się Tablice Informacyjne. Dzięki nim, goście będą wiedzieli jak przebiegnie organizacja całego dnia i w którym momencie planowane są większe atrakcje.

Tablice powitalne, to nie tylko forma „rozpiski”, ale również piękne uzupełnienie stylizacji.

Ustawiona powinna być w widocznym miejscu przy wejściu na salę weselną lub przy wejściu do miejsca uroczystości zaślubin. Niektóre tablice informacyjne mogą od razu przybrać formę kierunkowskazu, ułatwiając gościom dotarcie do miejsca zaślubin, parkietu tanecznego czy strefy chillout. Jeśli planujecie międzynarodową uroczystości, pamiętajcie o tym aby na tablicy znalazły się informacje w różnych językach.

tablica informacyjna na wesele
Fot. FreshFeel. Tablica informacyjna na ślub.

Księga gości

Księga gości to naprawdę wspaniała pamiątka dla Pary Młodej. Sama oprawa Księgi przygotowana jest w wybranej przez Was formie papeterii ślubnej.

Najczęściej Księga jest wypisywania przez gości ręcznie, jednak coraz częściej Pary Młode stawiają na Księgę Gości i atrakcje w jednym, czyli np. na fotobudkę.

księga gości na wesele
Fot. D&A Photographers. Księga gości.
tekst do księgi gości na wesele
Fot. JamStudio. Księga gości weselnych.

Podziękowania dla gości

Podziękowania dla gości mogą zaskakiwać formą. Popularne są magnesy, breloczki, mini świeczki, mini słoiczki z domowej roboty dżemem lub naturalnym miodem. Często w tych mini podarunkach zawarte są elementy papeterii. Mogą to być np. słodkości zapakowane w spersonalizowany papierek, ale również dołączone na tasiemkach lub sznureczkach personalizowane bileciki. Jeśli stawiacie na tradycję to wysłanie podziękowania w formie drukowanej będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem. Wówczas podziękowanie może przypominać zaproszenie ślubne ale mieć do tego przygotowaną specjalną kieszonkę, do które wsuniecie kilka wydrukowanych zdjęć z Waszego ślubu

podziękowania dla gości weselnych
Fot. D&A Photographers. Drukowane podziękowania dla gości.

Jaka papeteria wpisuje się w trendy ślubne 2023 roku?

Minimalizm to słowo kluczowe. Wzory w papeterii ślubnej w 2023 roku są minimalistyczne, ale równocześnie bardzo ciekawe i eleganckie.

Oryginalne półprzezroczyste zaproszenia wykonane na kalce bądź szklane tablice powitalne to hity 2023 roku.

Geometryczne kształty połączone z motywem kwiatowym, ciemniejsze odcienie, ale także stonowane kolory i botaniczne wzory to właśnie to co panuje w tegorocznych trendach. I jak zawsze najmodniejsza będzie personalizacja.