Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?
Zamieniamy Wasze marzenia w najpiękniejsze wspomnienia
Tworzymy historię Waszej niepowtarzalnej miłości
Jesteście gotowi spełnić ślubne marzenia?

Na czym polega ślub humanistyczny?

Śluby humanistyczne to alternatywa dla ceremonii cywilnych i kościelnych, pozwalająca na przeżycie ceremonii w sposób wybrany przez parę młodą, odbiegający nieco od tradycji. Pozaurzędowe zawarcie małżeństwa jest niezwykle popularne w krajach anglosaskich. W Polsce ślub humanistyczny nie pociąga za sobą skutków prawnych – formalizacja związku odbywa się w towarzystwie urzędnika, najczęściej przed lub po ceremonii symbolicznej.

Na czym polega ślub humanistyczny?

Ślub z dala od kościołów i urzędów

Humanistyczny ślub pozwala w prosty sposób przeżyć ślub, ważny społecznie i uznany przez bliskich. Ceremonia stanowi istotny wybór między innymi dla par jednopłciowych, które z przyczyn prawnych i religijnych nie mogą wziąć ślubu w urzędzie czy świątyni. To propozycja przede wszystkim dla osób nieutożsamiających się z żadną religią lub chcących przypieczętować związek symbolicznie bez obecności urzędników. Ślub humanistyczny poprowadzi certyfikowany mistrz ceremonii ślubnych.

Plan ślubu humanistycznego – jak wygląda ceremonia?

Każda ceremonia tego typu jest spersonalizowana –nie ma dwóch ślubów humanistycznych ułożonych według tego samego schematu. Zaślubiny mogą mieć charakter imprezy tematycznej nawiązującej na przykład do ulubionego filmu lub książki pary młodej. Nie oznacza to jednak, że między ślubami humanistycznymi nie ma podobieństw.

Zwykle ceremonia zaczyna się od przywitania gości, po którym celebrant wygłasza przemówienie o historii miłości pary młodej, wciągając w gawędę inne osoby. Bardzo często przy akompaniamencie muzyki recytowane są wiersze i cytaty z książek –to wybory przyszłych małżonków pokazujących gościom swoje upodobania. Najważniejsza jest jednak przysięga, której treść dalece wybiega poza wszystko, co cliché. Czasem nie jest ona przygotowana wcześniej –słowa płyną prosto z serca, co podkreśla spontaniczność i autentyczność ceremonii. Wygłoszenie wyjątkowo osobistej deklaracji wierności może być zwieńczone ślubnym rytuałem symbolicznym jak np. łączenie piasków, zapalenie świecy jedności czy przygotowanie skrzyni z pamiątkami ślubnymi.

Ślub humanistyczny będący ślubem symbolicznym daje Parze Młodej pełną swobodę tak zarówno w wyborze terminu, godziny ślubu jak również jego lokalizacji i przebiegu. Ślub symboliczny może odbyć się w każdym dniu tygodnia i w weekendy, o dowolnej porze dnia – w tym również przy zachodzie słońca czy pełni księżyca. Scenariusz ślubu humanistycznego może być mniej lub bardziej formalny. Ślub humanistyczny trwa z reguły ok 20-30 minut.